+370 650 25035 info@dafasta.lt

SENAMIESČIŲ – BAŽNYČIŲ – VIENUOLYNŲ – DVARŲ DAŽYMAS

 

Fasadiniai dažai turi:

 • neblukti nuo saulės,
 • neįgerti drėgmės iš išorės,
 • laisvai leisti išgaruoti drėgmei iš pastato vidaus,
 • nesilupti

 

Jeigu fasadiniai dažai turi visas šias savybes, Jums po 10-15 metų nereikės remontuoti fasado (valyti senus besilupančius dažus, tvarkyti įtrūkimus), o tik jį perdažyti. Saulė vis tiek išblukins dažų spalvą.

 

Pasirenkant fasadinius dažus reikia atsižvelgti į fasado sienų konstrukciją, jų storį, pamatų hidroizoliaciją ir į kitas aplinkybes.

 

Anksčiau visi senų pastatų fasadai buvo dažomi kalkėmis (kartais į kalkes įmaišant pigmentų). Šis dažymo būdas yra tinkamas tokio tipo pastatams. Tačiau kalkės yra trumpalaikis apdailos metodas. Jas greitai išplauna lietus, išdegina saulė. Fasadus reikia dažnai perdažyti.

 

Kaip buvo pastatyti seni pastatai ir kokios jų bendros problemos?

 

Senų pastatų išorės sienos yra išmūrytos iš plytų ar akmenų ir turi kelias bendras savybes:

 • Visų pastatų sienos storos (0,5-1 m),
 • Statant pastatus nebuvo naudojama jokia horizontali hidroizoliacija. Pastatų pamatai iš akmenų, ant kurių iš karto yra sumūrytos sienos.

 

Tokia fasadinių sienų konstrukcija turi neišvengiamus trūkumus:

 • Storos sienos niekada visiškai neišdžiūsta: vasarą jas šiek tiek išdžiovina saulė, žiemą  šiek tiek išdžiovina vidaus šildymas. Tačiau sienų vidus visada turi daug drėgmės.
 • Sienos labai traukia drėgmę iš grunto (kadangi nėra jokios hidroizoliacijos tarp pamatų ir sienų). Drėgmė iš grunto sienose pakyla iki 1,5-2 m.

 

Tokių pastatų sienų NEGALIMA dažyti akriliniais fasadiniais dažais. Nors šie dažai yra skirti dažyti fasadus, jie sudaro ant fasado paviršiaus plėvelę, kuri neleidžia iš sienų laisvai pasišalinti esančiai drėgmei. Pradėjus žiemą šildyti patalpas, drėgmė iš sienų „keliauja“ į išorę. Ten jai išeiti neleidžia fasadiniai dažai. Lauke -20 C. Drėgmė po dažais sušala į ledą. Atsilupa ne tik dažai, tačiau nuo sušalusio ledo suįra ir pastatų tinkas, bei pats mūras.

 

Vienintelė išeitis – ProProducts „Silikatiniai, silikonu modifikuoti dažai“ arba „Silikoniniai dažai“. Šie dažai ne naujiena. Jie pradėti gaminti Europoje prieš daugelį dešimtmečių ir pasiteisino visur kaip geriausi dažai seniems fasadams. Pagrindinė šių dažų savybė – jie chemiškai sureaguoja su fasado pagrindu ir nesudaro plėvelės. Tai leidžia drėgmei laisvai pasišalinti iš fasado. Silikatiniams dažams reikalingas mineralinis pagrindas (plytos, akmuo, mineralinis glaistas).

 

Kaip dažyti ar perdažyti senų, mūrinių pastatų fasadus silikatiniais dažais?

 

Paruošimas

 • Jei fasadas yra „švarus“ (plytos, akmuo, cementinis, kalkinis tinkas), fasadą reikia nugruntuoti ProProducts „Silikatiniu gruntu“.
 • Jeigu fasadas yra jau nudažytas akriliniais (ar kitais) dažais, senus dažus reikia pašalinti mechaniškai (vandens srove, smėliasrove) arba chemiškai (dažų nuėmikliu)
 • Nuvalius fasadą, ištrupėjusias tinko vietas reikia nugruntuoti ProProducts „Akriliniu giluminiu gruntu“ ir po to užtaisyti ProProducts „Cementiniu glaistu“. Po pataisymų, visą fasadą prieš dažymą nugruntuoti ProProducts „Silikatiniu gruntu“.
 • Jeigu nuo akriliniais dažais nudažyti fasado nėra galimybės pašalinti senus dažus, po pataisymų fasadą nugruntuokite ProProducts „Silikoniniu gruntu“ ir dažykite ProProducts „Silikoniniais dažais“.

 

Dažymas

 

Silikatiniai, silikonu modifikuoti ar silikoninkiai dažai yra pigmentuojami tik neorganiniais pigmentais. Todėl jie labai gerai išlaiko spalvą. Silikonas neleidžia į fasadą patekti drėgmei, tačiau nesudaro plėvelės (kaip akriliniai dažai) ir netrukdo drėgmei išeiti iš fasadinių sienų.

 

Silikatiniai dažai (gruntas) suti turėti švarų mineralinį pagrindą (plytos, betonas, akmuo, cementinis glaistas).

 

Silikoniniai dažai (gruntas) gerai sukimba ir su akriliniais dažais.

 

DĖMESIO

Dažant paviršius silikatiniais / silikoniniais dažais venkite pataisymų. Pataisytos vietos visada bus šviesesnės. Prieš gruntavimą pasiruoškite paviršių taip, kad po nugruntavimo ir dažymo  niekur nereikėtų fasado taisyti.